Slavnostní přestřižení pásky proběhlo za účasti významných představitelů Královéhradeckého kraje, Městského úřadu ve Dvoře Králové, vedení UMPRUM Praha, Národního technického muzea Praha, Městského muzea ve Dvoře Králové, vedení SŠIS a dalších významných hostů, včetně potomků rodiny Sochorových, rodiny neodmyslitelně spjaté s textilním průmyslem ve Dvoře Králové.
Od začátku projektu uplynuly 3 roky, během kterých se dlouholetý sen několika lidí měnil ve skutečnost. Při hledání lokality vstoupila do hry jedna z mimořádně pozitivních okolností v podobě komplexní rekonstrukce budovy průmyslovky, kterou prosadila náměstkyně hejtmana Martina Berdychová. Díky tomu se uvolnily potřebné prostory a záměr mohl přejít do fáze realizace, na které se musela domluvit celá řada subjektů. V první řadě vlastníci sbírek - Umělecko průmyslové muzeum a Národní technické muzeum. Dále investoři akce - Královéhradecký kraj a Město Dvůr Králové. A nakonec i provozovatel expozice - Městské muzeum Dvůr Králové a SŠIS jako správce objektu. Povedlo se to v rekordním čase hlavně díky vstřícnosti a velkorysosti všech stran a jejich vedoucích představitelů:
- paní Mgr. Martiny Berdychové, náměstkyně hejtmana
- paní PhDr. Heleny Koenigsmarkové, ředitelky Umělecko – průmyslového muzea v Praze
- paní Mgr. Alexandry Jiřičkové, místostarostky města Dvůr Králové
- pana Mgr. Petra Vojtěcha, ředitele SŠIS
- paní Bc. Dany Humlové, zastupující ředitelky Městského muzea Dvůr Králové
- pana Ing. Josefa Jiránka, který se podílel na přípravě sbírky
- pana Ing. Radomíra Tomáška, technického dozoru stavby
- pana Jiřího Holana, výtvarníka, autora grafických modelů
K nejzajímavějším exponátům patří zejména textilní stroje, jako je např. perotina, která zmechanizovala ruční tisk už v polovině 19. století, dále válcový tiskací stroj hlubotiskový (tzv. rola), tiskací stůl a další. Návštěvníci se seznámí také s různými způsoby tisku (moletování, pantografování, filmový tisk).
Pro veřejnost se muzeum otevře 1. října 2019.
Ing. Monika Štodtová
SŠIS