21. srpen 1968
V prvních nočních hodinách tohoto dne vstoupila vojska pěti armád Varšavské smlouvy do naší republiky a započala s jejím obsazováním. Kolony motorizovaných armád s děly a tanky proudily po vstupních komunikacích do naší vlasti a nad nimi doprovod velikých svazů leteckých jejich sil. Také naším městem projely části motorizovaných vojsk a vzbudily u obyvatel města úžas, ohromení, též však bolest a zklamání. Před první mimořádnou schůzí rady MěstNV, která se konala 21. srpna v 8 hodin, učinil k obyvatelům města předseda MěstNV rozhlasem toto prohlášení:
„V těchto těžkých chvílích se obracím na vás – poctivé občany města – jménem svým i jménem celého národního výboru ve Dvoře Králové n. L. s tímto prohlášením: Pevně stojíme za presidentem Československé socialistické republiky za ústředním výborem Národní fronty, za ústředním výborem Komunistické strany Československa v čele se s. Dubčekem, za vládou republiky. Nesouhlasíme s neuvážením obsazením republiky vojsky Varšavské smlouvy, a porušením suverenity a nezávislosti našeho státu. Vyzýváme vás ke klidu, pořádku a důstojnosti, nezadejte příčinu k násilnostem, zbytečným provokacím tak, aby nedošlo k tragickým událostem. Funkcionáři města zůstávají nadále ve svých funkcích, do kterých byli řádně zvoleni občany města a jsou odhodláni v nich setrvat tak dlouho, dokud lidé sami nerozhodnou. V této době zasedá rada MěstNV – pokud členové nedostali zprávu, nechť se ihned dostaví. Stejně tak zasedá i městský výbor KSČ, který rovněž projedná vzniklou situaci a bude vás všemi prostředky informovat".
Mimořádná rada MěstNV schválila toto prohlášení k občanům města a usnesla se zaslat rezoluci všem velvyslanectvím států, účastnících se na obsazení republiky. Poněvadž se hned v ranních hodinách vytvořily veliké fronty před obchody s potravinami, bylo uloženo odboru zásobování MěstNV, zajistit zásobování tak, aby nedocházelo k poruchám. Současně bylo zveřejněno rozhodnutí VČ KNV v Hradci Králové o přípustném jednorázovém prodeji potravin do jedné ruky. Vzrušení obyvatelstva neopadalo. Na dudově MěstNV a dalších veřejných budovách byly vyvěšeny státní vlajky na půl žerdi, totéž se dělo po celém městě, někde se objevili i černé prapory, též na kostele. Celé město bylo zaplaveno spoustou transparentů v ruské a polské řeči, vyzývající intervenční vojska k návratu domů. Stejně tak mnoho protisovětských hesel na zdech domů, na vozovkách a na nákladních autech. Téhož dne byly radou MěstNV a městským výborem KSČ odeslány protesty proti obsazení republiky všem velvyslanectvím pěti států.
Večer ve 20 hodin dne 21. srpna se konalo mimořádné plenární zasedání MěstNV, jemuž bylo přítomno 45 poslanců a 9 hostů. Bylo svoláno k projednání současné situace ve státě a ve městě. Předseda MěstNV informoval plénum o jednáních se zástupci, sovětské a polské armády, jejíž část se zdržuje na území města pod mlékárnou na silnici ke Zboží. Se zástupci polské armády bylo dohodnuto, že nebude docházet k provokacím ani se strany obyvatel města ani ze strany polských vojáků. Toto plénum schválilo protestní rezoluci o 4 bodech s tím, že ihned po plenárním zasedání bude zahájena podpisová akce občanů města na souhlas s touto rezolucí. Tato veřejná podpisová akce byla také provedena u podpisových stolků po celém městě s naprostým souhlasem obyvatelstva. Skončila se v odpoledních hodinách dne 22. srpna. Na městském národním výboru byly zavedeny v těchto dnech nepřetržité služby, i v noci.
Dne 23. srpna v 9 hodin se dostavila na radnici delegace polské jednotky s některými požadavky. Výsledek jednání byl pro město uspokojivý a velitel polské jednotky ustoupil ode všech dřívějších ultimativních požadavků, které při minulých jednáních předkládal. Na konec se usídlil malý strážní oddíl v bývalém krejčovství Davida a Kalous v okresním domě. Téhož dne se začaly podepisovat nové archy s tímto nadhlavím: „My občané Královédvorska, Vrchlabska a okolí žádáme vyhlášení neutrality státu a okamžitý odchod intervenčních vojsk".
Od 12 do 13 hodin byla vyhlášena za zvuku sirén CO a místních podniků generální stávka na protest proti obsazení republiky, za propuštění našich státníků a odchod vojsk. Okresní výbor KSČ v Trutnově a ONV Trutnov se dne 24. srpna rozhodly na podporu probíhajícího jednání presidenta Svobody v Moskvě vyhlásit statut mrtvého okresu Trutnov a naše město bylo k této akci vyzváno obrazovými letáky.
Dne 24. srpna se konala další schůze pléna MěstNV za účasti 54 poslanců. Na něm byla schválena všechna opatření, provedená radou MěstNV v posledních dnech a radě byla uložena další opatření o třech bodech, z nichž bod druhý ukládal zajistit zlepšení pravidelné informovanosti našeho občanstva v současné situaci. Mimo občas docházející výtisky „Pochodně“ byla vydávána jednotlivá čísla „Královédvorské svobody“. Tak v čísle 3 bylo mimo jiné oznámeno, že s představiteli štábu polské armády bylo dohodnuto, že tank hlídkující v prostoru městských lázní odejde mimo město.
V mimořádné schůzi rady dne 27. srpna byl přijat návrh na změnu názvu dvou ulic: Koněvovy na Legionářskou a Rudé armády na ulici Československé armády.
Plenární zasedání MěstNV projednalo na své mimořádné schůzi dne 28. srpna současnou situaci a přijalo k obsahu moskevského komuniké a k projevům presidenta Ludvíka Svobody a prvního tajemníka ÚV KSČ Alexanda Dubčeka své stanovisko. Předseda MěstNV s. Škop prohlásil, že všechna opatření, která mají být provedena na základě přijatého komuniké jsou závislé na zabezpečení pořádku u nás. Třeba udělat maximum, aby se i v našem městě zabránilo letákům vulgárním heslům apod. Musí být zajištěna bezpečnost a pořádek a zabráněno všem provokacím, zejména mladými lidmi. Vedoucí představitelé státu musí dostat maximální podporu všech lidí, myšlenku nutno chápat jako nezbytnost, lidé v celém státě by neměli ztratit důvěru v KSČ, jen ta to je schopna vyvést národ ze současné situace. Plenární zasedání schválilo pak své stanovisko k obsahu moskevského komuniké a vyjádřilo je v 5 bodech svého usnese. Toto usnesení bylo zasláno vládě republiky.
Život ve městě je možno považovat za normální, což ovlivnil i odchod polské vojenské jednotky 2. září.
V zájmu udržení dalšího pořádku ve městě požádal MěstNV ve schůzi rady dne 11. září s Obvodním oddělením VB o vojenskou pomoc. Do města přibyla 10 členná skupina našich vojáků, se kterou byly projednány podmínky, za jakých je ve městě chceme.
V plénu 25. září zhodnotil předseda MěstNV dobrou aktivitu poslanců MěstNV na třech mimořádných plenárních zasedáních, která byla svolána buď rozhlasem po drátě nebo telefonicky v době od 21. do 28. srpna. Poslanci pak prohlásili, že budou na všech úsecích zabezpečovat plnění úkolů, vyplývající z jednání ÚV KSČ ze dne 31. srpna a vládního prohlášení ze dne 13. září t. r. . Ve svých volebních obvodech budou pracovat, tak, aby byla zachována pevná jednota národa jako rozhodující síla pro další rozvoj demokratického socialismu. Poslanci považují plnění moskevských dohod jako jedinou cestu k normalizaci života. O stanovisko pléna k současné situaci byl odeslán dopis vládě ČSSR. Pro informaci poslanců bylo 16. října uskutečněno školení poslanců a členů komisí MěstNV, které provedl tajemník OV KSČ s. Vojtěch. Přítomno bylo 42 poslanců, 7 členů komisí neposlanců a 17 pracovníků MěstNV.
Dne 18. října byla uzavřena smlouva o dočasném pobytu sovětských vojsk na území ČSSR.